TÜNEL VE MADENCİLİK UYGULAMALARI

TÜNEL , MADENCİLİK VE DİĞER YER ALTI ÇALIŞMALARI İÇİN ÖLÇME UYGULAMALARI

 

​ Yeraltı Galerilerinin ve Tünellerin 3B Modellenmesi

Kuyu açıklıklarının ölçülmesi

Kurp ve şev Hesapları

Ocaklardaki üretim hesaplamaları

Hafriyat , kazı, Dolgu hesaplamaları

İş güvenliği ve Kaza sonrası kurtarma faaliyetlerinin planlanması için 3 boyutlu Nokta bulutu ile   tesis modellemesi

İksa, Flanş ve çelik takviye imalatlarının kontrol ölçümleri,

Betonarme imalatı kontrolü ve malzeme hesaplamaları

Gibi daha birçok amaç iin 3B lazer Tarama en etkin ve ekonomik yöntemdir.

Tünel & Madencilik

Güvenlik tüm madenler için – altın veya kömür – en önemli unsurdur. Bir lazer tarayıcı tüm çatlak ve yarıkları tespit edip kaydeder; bu verileri önceki taramalarla karşılaştırır, ve üzerinde durulması gereken alanları belirler. Bu durum, maden güvenliği ve güvenli çalışma ortamı açısından muazzam bir katkıdır.

Madenin, FARO Focus3D ile belirli aralıklarla 3 boyutlu dokümantasyonu sayesinde kaya katmanlarında meydana gelen herhangi bir değişim anında tespit edilir; böylece güvenlik önlemleri önceden alınarak maden göçüklerinin engellenmesi sağlanır. Yeni bir madenin kazılması gibi yeraltı çalışmaları da lazer destekli 3 boyutlu dokümantasyon yönteminin kullanımı ile daha kolay ve güvenli hale gelir.

Belirli mineral ve kömür çeşitleri için kullanılan açık işletmelerde ve kömür ocaklarında maden ocağının detaylı incelenmesi gereklidir. Taşınabilir FARO Focus3D belirli miktarlardaki kaya ve hammaddeyi tespit edebilir; bu özellik de cihazı modern madencilik ekipmanlarının çok değerli bir parçası haline getirir.